Чернелиця руїни замку (XVІI ст)
Івано-Франківська обл.
Брама замку
За 16 км на північ від Городенки, недалеко Дністра, загубився замок гніздо родини Ценських, побудований у XVII ст. за Чарториських. Замок квадратний в плані з чотирма бастіонами, оточений двохметровими мурами та земляними насипами. До західної куртини був прибудований палац з одноповерховою, з пілястрами, вїздною вежею по центру.
В 1672 та 1676 рр. замок був пошкоджений під час війни з турками. По відбудові відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни 1685-1691 pр., як найбільш східний фортпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Замок служив місцем для збереження провіанту та фуражу для війська Яна III Собеського, який готувався тут до походів на волохів. Після Чарториських замок перейшов до Галеських, згодом до Потоцьких, Станецьких, Ценських. Останнім в замку жив Мауріцій Ценський, по його смерті в 1817 р. син магната виїхав з містечка і замок почав занепадати, перетворюючись в руіну.
На сьогодні збереглися високі до 6-ти метpів висотою мури, вїздна вежа, арковий підїзд якої з білокам'яним порталом, багато декорований різьбою та гербом "Pogon/Погоня", по боках вікон - великі волюти. 3 внутрішньої сторони двору брама декорована менше, але також є герб - другої дружини князя Мiхала Чарториського Єфросинії Станіславської, княгині Чарториської, воєводини Брацлавської. Декор замку виконано в формах раннього бароко.
-Герб Pogon Litewska (Погоня Літевська) – роду Чарторийських.
-Міхал Єжи Чарторийський (Michał Jerzy Czartoryski) (1621-1692 р.р.) – староста Кам'янецький з 1645р., каштелян волинський з 1653 р., воєвода брацлавський з 1658 р., воєвода волинський з 1661р., воєвода сандомирський з 1680р.. В 1667 р., комісар у у справах з Молдовою. В 1677 році був послом Корони польської в Московії. Був тричі одруженим. Від останнього шлюбу мав сина Казимира (Kazimier).
Посеред замку замість парку виросли яблуні, а людські городи розташувались попід самими стінами. За переказами під замком є таємні ходи, що ведуть до замку у Раковці. А насправді підземні ходи правда були, але один до Дністра, а другий - до костьолу в центрі села попід центральною вулицею. Над дверима костьолу-pізьблений герб "Погоня"
Де знайти проживання під час подорожі?
Для поиска отелей используйте hotelscombined.com, сервис сравнивает цены в десятках систем бронирования, таких как booking.com
Де знаходиться?
пос. Чернелиця, Івано-Франківська обл.
GPS: 48°48′44″ пн. ш. 25°25′48″ сх. д.
Автор тексту: Олена Гаськевич "Замки Західної України"
Читайте також: До Чернелицького замку проклали туристичний маршрут через водоспади
Замки та фортеці Івано-Франківської обл.