Руїни Язлівецького замку
с. Язлівець, Бучацький район, Тернопільська область
Макет Язловецького замку доби Юрія Язловецького. Автор Качор І. В.
У давні часи цю місцевість, через виняткове стратегічне значення, називали Ключем Поділля, XVIII cт., а Язловецький замок був одним із найважливіших східних форпостів Речі Посполитої. Історія Язловецької твердині умовно поділяється на три етапи. Перший етап – оборонна фортеця.
Замок збудовано на місці, підказаному самою природою – на вершині пагорба, оточеного з трьох сторін меандром ріки Ольховець. У плані фортеця мала витягнутий п'ятикутник.
У 1550-1556 рр. Юрій Язловецькой добудував величезну трьохярусну вежу-бастію, на третьому поверсі якої знаходився в'їзд до міста 24 метри завдовжки. Однак, ні вигідне стратегічне розміщення, ані масивні, грубі 4-х метрові стіни не вберегли Язловець.
У 1672 р. його зайняли турецькі війська. Мабуть турки планували осісти тут надовго, бо відразу ж взялися за зміцнення фортифікацій, а на схилах замкового пагорбу посадили сад. Ласувати фруктами довелося недовго. У 1684 р. Язловець здобув польський король Ян II Собеський.
Оборонне значення Язловець втратив в 1699 р. після звільнення від турків Кам'янця-Подільського.
Наступний власник Язловця Станіслав Понятовський оцінив красу навколишньої природи, та, розчарований понурим виглядом фортеці, збудував собі дещо нижче старого замку новий палац у стилі бароко.
Це стало початком другого етапу в історії Язловця — магнатської резиденції.
У 1863 р. останній її власник барон Блажевський пожертвував палац для потреб жіночого католицького монастиря, започаткувавши таким чином третій етап в історії замку. Під опікою сестри Марцеліни Даровської тут було засновано навчально-виховний заклад для дівчат, який проіснував до 1944 року. Нині Кляштор відновлено.
У старих мурах звучать слова молитви, сестри, як і колись, співають славу Богу.
Залишки, ще й сьогодні грубих та високих стін,старого замку височіють попри дорогу, його видно звідусіль. І як на багатьох пам'ятках архітектури – стара охорона таблиця, із зазначенням уже неіснуючої держави.
Автор тексту: Олена Гаськевич "Замки Західної України"
Пам'ятки історії національного значення Тернопільської області