Руїни Теребовлянського замку і сьогодні вражають, 1631 р.
м.Теребовля, Теребовлянський район, Тернопільська область
Старовинний подільський град Теребовль 1097 р. був столицею удільного князівства. Його Василько Ростиславич- жертва найбільш "резонансного" злодіяння епохи міжусобних чвар.
Князі Давид та Святополк, побоюючись зростаючої могутності Василька Теребовлянського, вирішили його знешкодити. Убивати не хотілося не чужі ж бо. Князі-"гуманісти" вигадали найбільш ефективний, на їхню думку, спосіб. Підступно схопивши Василька, осліпили його. Жахлива у своїй натуралістичності "Повість про осліплення Василька Теребовлянського" увійшла до літопису.
Теребовлянський замок, фото 1875, 1890 р.
Сліпий Василько князював у Теребовлі до 1124 р., а після смерті його бездітного сина Юрія, град втратив свій княжий статус.
В 1241 р. монгольська навала поклала край давньоруському періодові в історії Теребовлі, знищивши дерев'яну фортецю. Новий замок звів тут близько 1360 р. Казимир Великий, свій княжий статус. перетворивши Теребовлю у прикордонну фортецю Польських володінь.
Замок не раз потерпав від ворожих нападів:
У 1594р. Теребовлю без бою здобув Северин Наливайко. В 1631 р. під її стінами зазнало поразки 30-тисячне турецьке військо. У 1631 р. замок грунтовно перебудовано стараннями місцевого старости Олександра Балабана. Новий замок із тесаного каменю служив нездоланною перепоною численим татарським чамбулам, що безкарно гуляли по Поділлю, несучи смерть та розорення.
Легендою оповита славна оборона Теребовлі 1675 року. Багатотисячне військо Ібрагіма Шишмана оточило замок. Обороною керував полковник коронного війська Ян Хишановський. Полковник був не вельми войовничий, і, бачучи переважаючі сили противника, хотів було капітулювати. Та його дружина, Анна Дорота, була настроєна рішуче. Взявши два ножі, вона пригрозила вбити свого полохливого чоловіка, а потім і себе, якщо він вирішить здатися.
Своїм відчайдушним запалом Анна Дорота присоромила гарнізонних офіцерів і вони взялися до оборони. Невдовзі підоспіла й підмога. Замок було врятовано.
В 1687 р. Теребовля була спалена татарами. Після цього замок не відбудовувався, але його руїни і тепер вражають своїми потужними мурами.
Автор тексту: Олена Гаськевич "Замки Західної України"
Старовинні фото: facebook сторінка "Мандрівка Старим Кордоном"
Пам'ятки історії національного значення Тернопільської області
Що побивитися у Теребовлянському районі?