09:16 Під загрозою руйнування садиба Джона Юза - засновника Донецька
| |
Садиба засновника Донецька під загрозою руйнування. Від колишньої англійської розкоші з вензелями, мармуром та квітниками лишилися самі цегляні стіни. Історики вимагають термінової реконструкції будинку.
Міська влада відповідає, що не має на це ресурсів. І додає, що спеціальна комісія міськвиконкому не занесла садибу Джона Юза до памя'ток архітектури.Англійський підприємець Джон Юз приїхав на територію сучасного Донецька у другій половині XIX століття.
Тут збудував металургійний завод, кілька шахт та власну садибу. Саме цей будинок вважають початком столиці Донбасу. Двоповерховий маєток колись був найрозкішніший по всьому околу, тепер це голі стіни, бита цегла та відсутність туристичної уваги.
Міська влада каже, на реставрацію, чи бодай збереження будинку - немає грошей і підстав. Адже садиба засновника Донецька до архітектурної спадщини не належить.
Олена Дегтярьова, фахівець управління культури й туризму Донецької міськради: "Он не является памятником в нашем городе. В январе месяце по этому поводу была создана комиссия в горисполкоме. Которая провела исследования и по поступившим документам которые и с архива поступили и с музея и комиссия пришла к заключению, что он исторической ценности не представляет". Олександр Лук'янченко, Донецький міський голова: "К сожалению на сегодняшний день на эти направления в городском бюджете деньги на 2009 год не предусмотрены. Будет такая возможность — мы выделим хотя бы деньги чтобы законсервировать этот объект до лучших времен". Документи, які би підтверджували, що двоповерхова садиба належала саме Юзові, не збереглися. Попри це донецька інтелігенція впевнена - засновник міста жив саме тут. Письменник Євген Ясєнов досліджує життя британського підприємця уже не один рік, написав про Юза кілька книжок. Каже, іншого місця для маєтку англійця у Донецьку просто не може бути. Євген Ясєнов, письменник: "Не мог он жить в другом месте. Поскольку мы точно знаем что он жил в двухэтажном некоем строении, ну как минимум в двухэтажном, есть фотографии семьи внутри этого дома и по фотографии очень все похоже". Ольга Привалова, фахівець Донецького обласного краєзнавчого музею: "Этот дом построил Юз и возможно год или два там прожил а потом в 1889 году уехал в Петербург на переговоры с правительством и умер там. И в этом доме жили его сыновья". У різні роки у садибі Юза виготовляли ситро, функціонувало товариство глухонімих, а наприкінці 90-х будинок перейшов у приватну власність. Зараз ініціативна група збирає підписи, щоб зберегти історичну будівлю. Переконують, довести цінність садиби зможуть. Олександр Наумов, Віталій Богайчук, Донецьк, 5 канал Источник: http://5tv.com.ua/news/0/792356/
фото - википедия
| |
Категория: ВОСТОЧНАЯ И ЮГО-ВОСТОЧНАЯ УКРАИНА | Просмотров: 648 | | |
Всего комментариев: 0 | |