10:19 Літній сезон у Карпатах: куди поїхати і чим зайнятися?
| |
“Українська правда. Життя” подивилась, що пропонують Карпати влітку 2009 року на прикладі найпопулярнішої туристичної місцевості – міста Яремче та навколишніх сіл.
Карпати все більше приваблюють українських туристів не лише як “новорічний” чи гірськолижний напрямок, а й як вдале місце, аби провести літню відпустку. І навіть всім набридла, але така близька кожному, економічна криза робить свій внесок у популяризацію Карпат – адже відпочинок тут влітку можна віднести до малобюджетного, тоді як рівень готелів та послуг вже майже європейський.
Куди їхати і що роботи Як і раніше, процес підбору та бронювання житла у Карпатах відбувається на рівні прямих контактів з власниками чи адміністраторами, для чого в пригоді стають спеціалізовані інтернет-сайти, такі як karpaty.info або yaremcha.com.ua. Найпопулярнішими місцями проживання, як і минулого року, є приватні садиби та невеликі гостинні двори, хоча дедалі більшу частину ринку займають великі “гравці” – готелі та відпочинкові комплекси. Перевага малих закладів – домашня гостинність та смачна їжа, адже там приймають та обслуговують туристів самі власники. Їхня наперед визначена сильна мотивація та бажання задовольнити клієнтів, аби ті приїжджали знову, є гарантією якісного обслуговування. Що робити? Звичайно, спілкуватися з природою та знайомитися з місцевими традиціями. Хоч організація дозвілля досі є слабкою ланкою карпатської індустрії туризму, але у цьому напрямку простежується тенденція до вирівнювання. Ринок диктує свої правила: туристів треба розважати. Отже, найпопулярнішими способами зайняти себе в Карпатах зараз є милування природою, активний відпочинок, а також автобусні або автомобільні екскурсії до ближчих чи дальших атракцій. У спілкуванні з природою все зрозуміло. Виходите з хати і йдете в напрямку найближчої гори. Щоправда, не кожна стежка доведе вас туди, де б вам справді хотілося опинитися – тому перед походом варто придбати карту місцевості та навести довідки, куди і як краще піти.
У горах на вас чекають безкоштовні “бонуси” – чорниці, суниці, брусниці та малина, а для щасливців – навіть білі гриби. У принципі, якщо піднятися трохи вище, то за ягодами можна провести цілий день. А оскільки територія Яремчанщини майже вся є частиною Карпатського національного природного парку, то є шанс заразом побачити диких тварин – наприклад, зайця чи козулю.
Якщо бути на природі вам сподобається, можна взяти напрокат намет і вийти в гори з ночівлею. А якщо хочете піти десь далі від населеного пункту, то можна (і треба) найняти провідника-інструктора.
Але є й інший спосіб насолоджуватися природою, який підійде молодим та сміливим – активний відпочинок. Хоча пішу прогулянку з набором висоти 200 метрів теж важко порівняти з лежанням на пляжі, мова тут йде про інше – відпочинок, пов’язаний зі швидкістю та адреналіном.
Тут до вибору туристів є такі варіанти: гірський велосипед, сплави місцевими річками та екскурсії на квадроциклах. Також сюди умовно можна віднести кінні прогулянки (умовно – тому що власники конів, та й самі коні, навряд чи вам дозволять карколомно мчати по горах у пошуках адреналіну).
Велосипедна тема – ще одна активна розвага, яка цьогоріч почала стрімко розвиватися. Так, проект Європейського Союзу “ВелоКраїна” розвідав і ознакував для туристів декілька прогулянкових веломаршрутів.
Сформовано мережу садиб та готелів, які мають велосипедні мийки та гаражі. Як результат, місцеві підприємці, які взимку здають в оренду лижі, тепер відкривають велосипедні прокати.
Відтак, влітку 2009 року у гостей краю є нагода взяти напрокат велосипед та спробувати один або кілька таких маршрутів на колесах. Навіть якщо ви недосвідчений велосипедист, для вас знайдеться варіант – по одному маршруту для початкового рівня вже розроблено та ознаковано в Яремче, Микуличині та Ворохті. Інші маршрути призначені для більш досвідчених “роверистів”. Провести день на велосипеді можна як самостійно, користуючись з вказівників та карт, так і в організованій групі під час велосипедній екскурсії. Наприклад, кожну суботу та неділю у Ворохті відбувається велоекскурсія “Під австрійськими мостами”, учасники якої у супроводі гідів проїжджають 20 кілометрів ґрунтовими дорогами національного парку, роблячи багато зупинок та кілька привалів.
Рафтинг – ще один варіант спортивного відпочинку. Ціле літо бази організаторів сплавів працюють на річці Черемош, що приблизно за 1 годину їзди від Яремче та 30 хвилин – від Ворохти. Будьте певні, що 12-кілометровий сплав на катамарані справжньою гірською річкою залишиться у вашій пам’яті надовго!
Єдина проблема – приїзд. Діставатися сюди треба або власним автомобілем, або ж записуватися в групу, які формують екскурсійні бюро та готелі.
Катання на квадроциклі – також активний відпочинок, популярний у Карпатах, хоча й найменш екологічний та найбільш дорогий з усіх перелічених. Сьогодні у краї є 2–3 компанії, які мають великий парк квадроциклів, а також до 10 готелів та підприємців, котрі пропонують оренду по 2–3 машини.
Коли ж після підкорення гір та передозування адреналіном вам захочеться відпочити пасивно, тут до ваших послуг – спектр автобусних екскурсій.
Напрямки різноманітні: це і центр Європи в Рахові, і солоні озера в Солотвино, і “музейний” кільцевий тур до Верховини, Криворівні та Коломиї, і оглядово-матрацна поїздка на Буковель.
Також пропонуються більш “далекі” вилазки – “Карпатський трамвай” у Вигоді, легендарний Манявський монастир, відвідання старої галицької столиці – Галича, екскурсійний тур до Івано-Франківська. Є у кожного місцевого турбюро і найпопулярніша пропозиція, яка поєднує автобусний тур та активний туризм – підкорення української гори №1 Говерли. Тим, хто ще ніколи не був – рекомендуємо. Так би мовити, “для резюме”.
Також у Карпатах не забувають використовувати можливості так званого “подієвого” туризму, базовою основою якого є фестивалі, що притягують любителів якогось культурного чи субкультурного напрямку.
Відтак цьогоріч Карпатський край вже став майданчиком для гуцульського фестивалю “Вихід на полонини”, мотофестивалю Wild Fire, а також низки фестивалів та змагань з активного туризму – “Мізунська звигода”, Gorgany Race тощо.
Тож для молодих та активних у Карпатах буде чим зайнятися, принаймні на 7–10 днів перебування розваг вистачить. А для людей старшого віку, які не можуть дозволити собі активні фізичні вправи, можна порадити лікувально-оздоровчі програми у місцевих санаторіях.
Не все в Карпатах ідеально Є тут і проблеми та недоліки, з якими стикнуться гості. Краще знати про них наперед.
Транспортування. Якщо ви їдете без власного авто і хочете трохи самостійно помандрувати регіоном, приготуйтесь до труднощів. Сполучення між Івано-Франківськом та Яремче більш-менш налагоджене, але, скажімо, на доїзд громадським транспортом з Яремче до Ворохти (30 кілометрів) можна витратити до 2 — 2,5 години. Автостоп, на жаль, мало чим допоможе – він не дуже популярний у місцевих краях. Тому якщо хочете поїхати до Ворохти, Рахова чи Верховини, краще наперед дізнатися розклад автобусів і придбати квитки і туди, і назад. До речі, рекомендуємо бодай раз скористатися залізницею – хоч місцеві “дизелі” ходять повільно, але краєвиди з них набагато цікавіші, ніж з “маршрутки”. Та й сидячі місця у вагонах завжди є.
Інтернет. У Яремче відсутні кафе чи ресторани, де є бездротовий інтернет, а єдине місцеве інтернет-кафе на початку літа закрилося. Лише у Ворохті є один ресторан з Wi-Fi. Тому якщо ви плануєте між відпочинком перевіряти електрону пошту, розраховуйте тільки на свій мобільний інтернет, або наперед підбирайте місце проживання, в якому господарі дадуть вам можливість підключатися до мережі.
Низька якість обслуговування та інформування споживачів. Шанси стикнутися з неякісним обслуговуванням тут так само високі, як і в інших регіонах України. Часом буває враження, що своїм приходом ви буквально зіпсували життя місцевих працівників – адже вони в сусідній кімнаті так уважно дивляться телевізійну програму, коли ви чекаєте на замовлену вами страву…
Відсутність вивісок “вхід” та розкладу роботи магазинів та кафе, замкнені двері колиби, коли у вікні висить зелена табличка “відчинено”, або будівля з написом “Гастроном”, в якій продаються чомусь плафони й інструменти – всі ці прояви неповаги до споживачів ви без особливих труднощів знайдете тут. А купуючи продукти в яремчанському супермаркеті, обов’язково дивіться на термін реалізації – цей магазин єдиний у місті “славиться” продажем некондиційних товарів.
А взагалі, спробуйте ставитися до цих обставин по-філософськи і завчасно отримати рекомендації від друзів або інших туристів, куди варто ходити обідати. Адже місця, де сервіс здивує вас у позитивному сенсі цього слова, теж є – і їх стає чим далі, тим більше.
Замість підсумку У цьому огляді описані головні, найбільш нові та цікаві речі. А “за дужками” залишилися ще й можливість засмаги та купання у гірських річках, вода в яких у деякі дні прогрівається до 20 градусів, і сувенірні ринки з місцевими виробами, і чудова гуцульська кухня, і сауни з басейнами, й ідеальні умови для творчості – фотографії, малювання, писання і багато чого ще. Карпати у 2009 році – цілком конкурентний туристичний напрямок, щоб відпочити влітку чи восени. Особливо якщо ви – молода і активна людина, чи хочете бути такою. А якщо у вас немає часу чи бажання самостійно організовувати всі деталі вашої відпустки та дбати про дозвілля, скористайтеся з послуг туроператорів – цього року пропозицій організованих турів в Карпати як ніколи багато.
Джерело: http://www.ogo.ua Віктор ЗАГРЕБА.
| |
Категория: ЗАКАРПАТЬЕ, ПРЕДКАРПАТЬЕ | Просмотров: 680 | | |
Всего комментариев: 0 | |