13:44 Дніпропетровський історичний музей став національним
| |
Президент України Віктор Ющенко своїм указом присвоїв Дніпропетровському історичному музею імені Д.Яворницького статус національного. У документі наголошується, що таке рішення було ухвалене, зважаючи на внесок музею «у розвиток музейної справи, збереження, вивчення та популяризацію історичних і культурних пам’яток України, інших культур світу, а також міжнародне визнання результатів його діяльності». Указ глави держави, на відміну від інших неоднозначних рішень, прийнятих останнім часом, здобув загальне схвалення. Дніпропетровський історичний музей має багаті традиції й власну півторастолітню історію.
Початком для нього стала колекція старожитностей, яку збирав єкатеринославський губернатор А.Фабр. Проте у створенні самого музею головну роль зіграв відомий меценат і першовідкривач залізних руд Кривого Рогу Олександр Поль, чиє ім’я музей мав до революції. Період розквіту музею припав на час роботи першого директора — академіка Дмитра Яворницького, якого називали «козацькими батьком».
За чверть століття він зібрав найбагатшу в Україні колекцію запорозьких старожитностей — зброї, одягу, предметів козацького побуту, історичних документів і фольклору. Незважаючи на те, що музей дуже постраждав під час війни, в його зібранні зберігається чимало унікальних експонатів європейського рівня. Наразі до музейного комплексу крім двох корпусів входять будинок-музей Д.Яворницького, Літературний музей Придніпров’я, а також історична діорама «Форсування Дніпра». Надія КАПУСТІНА, директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.Яворницького:
— Присвоєння нашому музею статусу національного стало для нас вельми приємною подією. Це перш за все означає визнання нашої роботи на загальнодержавному рівні, адже музеїв із подібним статусом небагато в Україні. Незважаючи на те, що подібні рішення готуються заздалегідь, указ Президента став несподіванкою, оскільки в таких політичних умовах, що склалися в країні, вочевидь, було не до музеїв. Але виявилося, що нас пам’ятають і цінують, що особливо радує. Окрім престижу присвоєння статусу «національного» має поліпшити наші фінансові можливості. В цьому плані хочеться зауважити: для нас важливим є те, що при зміні статусу ми залишилися комунальною установою й фінансуватимемося не з державного, а з місцевого бюджету.
Вирішувати фінансові питання на місцевому рівні набагато легше, ніж у Києві. Усе це стало можливим через недавні зміни в українському законодавстві. Для наших співробітників новий статус означає підвищення зарплати приблизно на третину, хоча зарплати у музейних працівників більш ніж скромні — в середньому близько однієї тисячі гривень. Певна річ, повідомлення про указ Президента наші співробітники зустріли з великою радістю.
Це заслужена оцінка їхньої роботи, адже Дніпропетровський історичний музей, дійсно, став культурним центром національного значення, на базі якого останніми роками проводяться всеукраїнські фестивалі музеїв. Відучора до нас надходить багато привітань, передусім від наших колег з усієї України. Тепер нас чекає робота з переоформлення документів, але це, звісно, приємний клопіт. Ми сподіваємося, що підвищення статусу нашого музею прискорить вирішення важливих проблем — наприклад, будівництва лапідаріуму, в якому розміститься найбільша в Україні колекція «кам’яних баб».
Григорій ІВАЩЕНКО, викладач кафедри українознавства Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. Лазаряна:
— Статус національного Дніпропетровському історичному музею слід було присвоїти вже давно, оскільки його роль і значення виходять за рамки регіону. Достатньо пригадати плеяду імен, причетних до створення цього музею, — Олександра Поля або академіка Д.Яворницького, побачити унікальні колекції, наприклад, козацьких старожитностей або кам’яної пластики, і стає зрозумілим, що побувати тут хоч раз у житті мусить кожен українець. Крім того, останніми роками робота музею набула сучасних форм — проводяться нічні екскурсії, цікаві виставки, музейні фестивалі, презентації книжок та відбуваються інші культурні події. Своїм студентам я завжди наполегливо рекомендую відвідувати Історичний музей — це пізнавально й необхідно для будь-якої культурної людини.
| |
Категория: Украина, туризм, бизнес | Просмотров: 748 | | |
Всего комментариев: 0 | |