17:02 Ентузіасти на Франківщині створили інтерактивну археологічну карту
| |
Мало хто знає, що у Франківську вже майже 28 років працює Клуб української інтелігенції імені Богдана Лепкого. Довгий час він займався просвітництвом, видавав книжки. Згодом, як і будь-яка наукова організація без зовнішнього фінансування, почав згортати діяльність. У 2016 році за відродження клубу взявся інженер Ярополк Бажалук. Він згуртував людей, яких цікавила археологія. Всеволод Бажалук – син засновника, один із семи найактивніших учасників, які у прямому сенсі власноруч досліджують історію Прикарпаття.
Втім, на одному ентузіазмі багато не зробиш. Адже справа навіть не в заробітках, про це не йдеться – аби дослідити більше, ґрунтовніше, потрібно ще багато чого. Відтак у команди виникла ідея проєкту «Археологічна інтерактивна карта Карпат та Прикарпаття». Реалізувати ідею вдалося лише з третьої спроби – за допомогою асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна». Задум мапи археологічних об’єктів належить археологу Тарасу Ткачуку.
Особливість карти полягає і в тому, що вона залучає до співпраці краєзнавців-аматорів. Для цього потрібно просто заповнити форму на сайті, вказавши точні координати об’єкта, який згодом приїде перевіряти команда клубу.
Лишитися анонімом людині не вдасться, адже це додасть зайвої роботи, а інколи може й виявитися невдалим жартом. Бажалук наголошує, що так званим «чорним» археологам, які бажають піти на співпрацю, боятися нема чого – їхні контакти клуб нікуди не передає.
Наразі клуб працює над поправками до законодавства. Найближчим часом їх планують передати до Верховної Ради.
Втім, учасники клубу не сподіваються лише на часті заповнення з боку аматорів, тому мають у планах залучати до співпраці професійних дослідників з інших регіонів України.
Крім того, у планах наукового клубу просувати цей проєкт і в галузі туризму. Наприклад, розпочали співпрацю з турфірмою «Мандрівочка», яка спеціалізується зокрема на внутрішньому туризмі. Розробили кілька маршрутів, їх почнуть реалізовувати з нового туристичного сезону.
Попри свою однозначну цікавість, проєкт має критиків. Мовляв, учасники клубу таким чином допомагають нечесним «чорним копачам». Але дослідники впевнені, що ті й так знають територію принаймні не гірше науковців, адже працюють «в полі» постійно. Читайте також: Храм ховає таємниці. Що нового знайшли археологи у церкві Пантелеймона на Прикарпатті
Основне бажання учасників клубу – аби всі точки на мапі одразу потрапляли під охорону держави.
Є у Клубу інтелігенції й серйозна проблема – майже цілковита відсутність молоді в лавах дослідників. Єдиний юний учасник клубу – 17-річний Олександр Данилюк. Він навчається на історичному факультеті, а у вільний час їздить в експедиції разом зі старшими товаришами. Його роль – фіксувати на мапі точки поселень. Каже, неодноразово розповідав у виші, що є реальна можливість долучитися до цікавої справи, але…
Тож, якщо у вас з’явилося бажання приєднатися до археологічного дослідження нашого краю – вас чекають. Бо українській науці дійсно бракує молодої крові. Достатньо набрати у пошуку в соцмережі Facebook – Всеволод Бажалук. http://report.if.ua Інші новини археології України
| |
Категория: АРХЕОЛОГИЯ | Просмотров: 401 | | |
Всего комментариев: 0 | |