Літературно-меморіальний будинок-музей Т.Г.Шевченка
пам'ятка історії національного значення
Телефони: (044) 228-35-11
Після 1917 року він перейшов у власність держави і використовувався як звичайне житло. За клопотанням професора Архітектурного інституту Василя Кричевського, який зі своїми студентами перевіряв відомості про перебування тут Шевченка, 12 серпня 1925 року Київський Окрвиконком дав розпорядження про відселення мешканців, проведення ремонту та передачу будинку у відання Академії наук. Художнє керівництво реконструкції будинку під музей було доручено тому самому професору В.Кричевському.
10 листопада 1928 року було урочисто відкрито музей для відвідувачів. Протягом 1928-1941 рр. Музей поповнився оригінальними роботами радянських художників,експозиція час від часу змінювалась. Проте, у повоєнний час експозиція була бідною і недосконалою.
У І969-1973 рр. проведено комплексну реконструкцію будинку з завданням відновити вигляд будинку часів перебування у ньому Т.Шевченка.
І навіть той факт, що в роки Великої Вітчизняної війни будинок залишився неушкодженим, хоча увесь Хрещатик було зруйновано, говорить про те, що вищі сили оберігають пам"ять Тараса. Багато чого щезло із самого будинку, який ще задовго до війни став музеєм, — окупанти повивозили килими, документи, навіть скульптуру. Але працівники музею встигли передати в евакуацію найцінніше — особисті речі Тараса Шевченка. Вони й складають сьогодні основу експозиції.
12 серпня 1925р. Київський Окрвиконком дає розпорядження в комгосп: «Дім, в якому жив Шевченко, звільнити від мешканців, провести необхідний ремонт і передати в розпорядження Академії Наук». 22 лютого 1927р. питання про реставрацію будинку слухалося на Президії Окрвиконкому. Було прийнято ухвалу: «Доручити Окркомгоспові реставрацію будинку №8-а на Хрещатицькому провулку, де жив Шевченко, за рахунок коштів на 1926-27 р.р.. На реставрацію напівзруйнованого будинку Київський Окружний Виконавчий Комітет та Міська Рада виділили великі, на той час, кошти - 18 000 крб. В.Г. Кричевському належить не тільки сама постановка питання про реставрацію, а й художнє керівництво всім оформленням будинку-музею, складання художніх проектів кімнат, майстерні й садка. Покладене на нього завдання виконано на високому для того часу науковому рівні. Все внутрішнє упорядкування кімнат і меблі були спроектовані так, щоб вони відповідали часу Шевченка і відтворювали дух тієї епохи. Роботою, щодо збирання матеріалів, розподілом їх по відділах керував член Інституту Т. Шевченка В. Маяковський.
Кімната Шевченка
Шевченкова майстерня
Малярське приладдя Т.Шевченка
Тобуло складне завдання. Проте трирічна творча співпраця державних і громадських організацій завершилася успішно. Проект реставрації зроблено під керівництвом Р.П.Бикової. Українське товариство охорони пам’яток історії та культури створило тоді постійно діючу науково-консультативну комісію, очолену О.Силіним. До неї було залучено близько 80 відомих вчених і фахівців. Окремої уваги заслуговує допомога Спілки письменників України, зокрема шевченкознавців, та тогочасної зав. Меморіалом М.М.Гайдучок.
Реставраційна комісія дійшла висновку, що за період існування пам’ятник зазнав перебудов і доповненнь, а саме:
-
змінені повністю конструкції даху й покрівлі в період проведення реставрації 1927 року; реставрацію даху було зроблено так, щоб відтворити попередню форму, але значно меншої висоти, ніж попередньо;
-
зроблено два зовншніх виходи з підвалу;
-
двічі мінялася тесова покрівля на залізну у 1886 та 1949 роках;
-
в окремих приміщеннях зроблено нові перегородки;
-
добудовано два приміщення входу в підвал до північно-західного фасаду;
-
до західної частини фасаду в 1947 року добудовано тамбур, вхід до якого був через двері головного фасаду;
-
планування першого поверху в основному збереглося , за винятком 2-х нових стін, зроблених у 1927 р. і декількох прорублених прорізів;
-
на обмірних кресленнях 1925-27 рр. показано печі в підвалі.
Давно вже нема його „ровесників”, а він єдиний стоїть в оточенні своїх багатоповерхових сусідів і стояти йому віки пам’ятником вагомої частки нашої історії та літератури.
Пам’ятник Т.Шевченку на території будинку-музею
Щороку музей відвідує близько 10 тисяч людей. Його сприятлива аура дозволяє відволікатися від сірого будення й поринути у світ творчого натхнення і спокою.
Не обминайте цей казковий куточок в самому центрі Києва, ім’я якому – Будинок-музей Тараса Шевченка.
Как добраться: м. Київ, пров. Т. Шевченко, 8а (Жуляни)